Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Závislost na zisku

Zatímco recesi už dnes vyhlíží kdekdo, větší redukce ziskovosti firem zatím v cenách akcií obsažená není (konsensuální EPS v roce 2023 +9 %). A to mi přijde příliš optimistické...

Od 50. let oscilovala průměrná čistá marže amerických firem kolem 4–5 %. V 90. letech začala setrvale růst nad 6 %, po finanční krizi se dostala nad 8 % a nyní je cca 10,5 %. Správná (spravedlivá) výše čisté marže nelze empiricky určit – jde o hodnotový soud – mohou nám však napovědět faktory, které k tomuto růstu vedly. Některé by šly označit za dobré: efektivnější řízení, vyšší podíl nehmotných aktiv (nyní cca 80 % hodnoty S&P500 vs 20 % v 70. letech), důraz na výzkum a vývoj (firemní R&D výdaje cca 3násobné oproti vládním, v 70. letech naopak), internacionalizace (25% podíl zisků ze zahraničí vs 10 % v 70. letech). Další už jsou problematičtější: vyšší koncentrace v sektorech (cca 40% pokles počtu listovaných firem od konce 90. let), pokles korporátního zdanění (efektivní sazba <20 % zatímco v 70. letech >40 %, podíl firemních daní na HDP poklesl ze 4 % na 1 %), snižující se podíl nákladů na mzdy (50 % z tržeb vs 58 % v 70. letech), vyšší korporátní zadlužení (kompenzováno postupným snižováním úrokových sazeb). Když to shrnu, dostali jsme se do situace, kdy firmy jsou v průměru dvakrát ziskovější, protože operují především v oblastech se snižující se potřebou hmotných aktiv (tedy s výhodami z rozsahu), mají větší vyjednávací sílu oproti svým zaměstnancům (díky internacionalizaci a úpadku odborů), téměř zmonopolizovaly výzkum a vývoj, a za tyto výsady neplatí vyššími daněmi či regulací (ba naopak). Jak je to možné?

Myslím, že i díky faktoru, který zmiňován nebývá, protože je kvalitativní povahy, a především vyžaduje sebekritický pohled – závislostní chování každého z nás. Jak upozorňuje biolog Konrad Lorenz v knize Osm smrtelných hříchů civilizace, člověk potřebuje být s přírodou a v pospolitosti vyznávající kulturní a hodnotové normy. Život v anonymních konglomeracích má za následek rozpad rodinné i společenské soudržnosti a v konečném důsledku osamělost. V takových podmínkách člověk ztrácí estetickou vnímavost, jedná extrémně individualisticky, stává se pohodlným a velmi náchylný k závislostem. A tím ani tak nemyslím návykové látky. „Závislost je jakékoliv chování, které krátkodobě ulevuje od stresu, ale přestože vám dlouhodobě škodí, neopustíte ho,“ říká lékař Gabor Maté. Více jídla v klesající kvalitě (méně večeří s rodinou), více uniformních kusů oblečení (méně na míru), více času před obrazovkou (méně v rozhovoru tváří v tvář), větší počet zahraničních dovolených (méně času na každé z nich), více lékařských vyšetření (méně citlivosti k vlastnímu tělu), více pracovních závazků (s menším pocitem autonomie a smyslu). Všechno jsou to (v subjektivní nadmíře) závislosti a, což je v mé úvaze důležitější, rovněž zdroje příjmu úspěšných firem dneška.

Závislosti jsou nebezpečné v tom, že dlouhou dobu probíhají nepozorovaně (postižený ani jeho okolí jim nepřipisuje důležitost). V tom se zřejmě skrývá část odpovědi na otázku, jak je možné, že soukromé firmy předchozích čtyřicet let zvyšují marže. Nevšimli jsme si, že jsem na jejich službách a praktikách nekriticky závislí. Ale proč to říkám nyní? Nejde o dlouhodobé trendy, na které mnozí upozorňují (mimochodem Lorenzova kniha je ze 70. let), ale ony beztak pokračují? Ne tak docela.

Závislosti totiž v sobě mají zabudovaný zajímavý mechanismus. Když se jim dá prostor, vyčerpají se. Kdesi hluboko narazí na svůj vlastní limit. „Chceš-li se něčeho zbavit, přesyť se tím,“ vyjádřil to Osho. Utrpení se pak stane tak velké, že se utvoří prostor pro změnu (nebo organismus zanikne). A já mám pocit, že jsme do právě takového bodu dostali. Proč? Paradoxně kvůli (či díky) covidu.

Nezpracovaný šok z opatření byl pro mnoho lidí tak velký, že znásobil jejich sklony k závislostnímu chování (nakupování, alkohol, workholismus, on-line seznamky, internetová zábava). V mnoha případech to navíc přiživily státní podpory. Pak opatření odezněla, zmíněné tendence však nějakou dobu pokračovaly, čímž v mém vnímání narazily na své vnitřní (a, jak ukazuje vysoká inflace, zřejmě i na vnější – produkční) limity. Tím se obnažila jejich podstata a – skrze množství dalších, zdánlivě nesouvisejících událostí (válečný konflikt, dražší energie, vyšší úrokové sazby, pokles cen finančních aktiv) – se připravil se prostor pro změnu. Ta v mém chápání spočívá v omezení konzumního (závislostního) způsobu života.

Ve veřejném prostoru se už náznaky této změny objevují. První firmy začínají reportovat horší tržby (pokles transakcí či předplatitelů), nižší ziskovost (pokles v efektivitě dodavatelských řetězců), problémy s nabíráním zaměstnanců (pokles ochoty vykonávat určité činnosti) a sílící vliv odborových organizací. Z politického ranku mě napadají třeba mimořádné daně na banky ve Španělsku a energetické firmy ve Velké Británii, německá výzva k šetření energiemi (a nikoliv tradiční zateplování, ale skrze uskromnění), omezení videoher v Číně, zásah proti opioidům v USA, regulace internetové reklamy, jednání o uhlíkové dani, debaty o branné výchově v reakci na válku, a další. Nejsou to sourodé příklady, navíc teprve v začátcích, ale míří stejným směrem a ukazují na to, čemu lidé začínají implicitně vyjadřovat podporu (politika i byznys jsou v těchto oblastech spíše reaktivní). Prioritou je vyšší společenská (a klimatická) odpovědnost i za cenu horších výsledků firem a nižšího pohodlí spotřebitelů.  

Nutno říct, že z pohledu makroekonomie či historie je vcelku jedno, jestli je člověk k podobným změnám donucen (např. odhlásí Netflix či stáhne topení, protože mu jednoduše nezbývají peníze) nebo se pro ně vědomě rozhodne. V individuálním osudu je však tento rozdíl obrovský, a já pozoruji, že mnoho lidí je ochotno a schopno varianty druhé. Během covidových uzávěr si mnoho z nás uvědomilo, kolik hodnoty tkví v nehmatatelných statcích, a to, že je nyní začínáme preferovat nad všemožnými nákupy a pohodlím, nelze přičíst pouze finančním potížím či obavám o budoucnost. Procházka v přírodě, otužování v řece, výlet na kole s přáteli, rozhovor se sousedem, vyprávění pohádek dětem, to jsou přeci činnosti, které mají smysl samy o sobě. Lidé v nich možná znovu objevují radost (podobně, jako když se dříve závislý člověk začíná vracet k malým každodennostem). Vtip je však pochopitelně v tom, že tyto činnosti negenerují zisk.

Pokud je má intuice správná, dostali jsme jako společnost dostatek utrpení (30 let blahobytu), spouštěč (covidový šok) i podmínky (dramatické zdražování hmotných statků), abychom plošně omezili závislostní chování, které jako jeden z koproduktů napomohlo i excesivním ziskovým maržím firem. Bob Dylan v nedávné písni Murder Most Faul, která se vrací ke smrti J. F. Kennedyho (1963), zpívá: What's new, pussycat? What'd I say? / I said the soul of a nation been torn away / And it's beginning to go into a slow decay. Nyní existuje možnost tento úpadek zastavit. Ne rychle, ani snadno, ale existuje. Jsme totiž po dlouhé době ochotni se něčeho vzdát. A to není pro firemní zisky nijak dobrá zpráva.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Mikulas Splitek | čtvrtek 28.7.2022 11:45 | karma článku: 8,02 | přečteno: 324x
  • Další články autora

Mikulas Splitek

Klesá riziko recese, když zatím nepřišla?

Lidé mají tendenci si myslet, že tím, že recese zatím nepřišla, klesá její pravděpodobnost. Je to však naopak a je potřeba zůstat pozorný.

4.8.2023 v 10:29 | Karma: 7,12 | Přečteno: 218x | Diskuse| Ekonomika

Mikulas Splitek

Je výše poplatku za aktivní správu fér?

Zaskočen vlastní nejistotou v jednom momentu investičního rozhovoru s Vojtou Žižkou jsem napsal krátkou úvahu.

10.5.2023 v 13:07 | Karma: 9,16 | Přečteno: 394x | Diskuse

Mikulas Splitek

Dát druhou šanci

Mají statistiky o prodejích akciových pozic něco společného s tématem rozvodu a jeho případného zvrácení? Po jednom zážitku jsem nad tím o víkendu přemýšlel.

20.2.2023 v 13:43 | Karma: 12,69 | Přečteno: 282x | Diskuse| Společnost

Mikulas Splitek

Moje anketa o budoucnosti

Pojďme na čtyři otázky o budoucnosti: Na čem může Česká republika založit svůj rozvoj v dalších 20-30 letech, aby prosperovala?

23.1.2023 v 14:36 | Karma: 6,71 | Přečteno: 308x | Diskuse| Ekonomika

Mikulas Splitek

Twitter ve víru archetypů

S omezeními či svobodná? Jaký druh komunikace je lepší pro společnost, politiky, firmy, uživatele? Tato debata se znovu rozhořela poté, co Elon Musk koupil Twitter...

16.12.2022 v 9:45 | Karma: 6,63 | Přečteno: 207x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Zmatky kolem přijímaček: část škol dala špatné pořadí, Cermat se snaží o opravu

13. května 2024  18:21,  aktualizováno  19:53

Některé střední školy daly státní organizaci Cermat špatné pořadí uchazečů o studium, sdělil v...

Půjde Severní Irsko svou cestou? Soud tam odmítl britský imigrační zákon

13. května 2024  19:52

Některé části britského imigračního zákona nelze v Severním Irsku uplatňovat. Rozhodl o tom vrchní...

Klíčový svědek: Platil jsem, aby o Trumpovi nevycházely negativní zprávy

13. května 2024  18:16,  aktualizováno  19:27

Někdejší právník amerického exprezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen u soudu vypověděl, že v roce...

Slibovala, že rozvod nic nezmění. Přesto Melinda Gatesová v čele nadace skončí

13. května 2024  19:23

Z pozice spolupředsedkyně Nadace Billa a Melindy Gatesových odchází Melinda Gatesová, v pondělí to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 68
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 585x
Živím se investováním, tak píši (hlavně) o něm. 

Stránky akciového fondu, který spravuji - zde.  

Autorská kniha Stát se investorem - zde. 

Seznam rubrik